Światowy Dzień Zespołu Downa

Dziś obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa jest to dzień ustanowiony z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI). W 2012 roku został natomiast objęty patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Jego historia sięga 2005 roku, choć pierwsze obchody miały miejsce w roku 2006. Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data odnosi się również do samej istoty choroby. Zespół Downa wiąże się bowiem z obecnością trzeciego, dodatkowego chromosomu 21. w kariotypie.

Kolorowe skarpetki na znak solidarności z chorymi

Organizacje wspierające obchody Światowego Dnia Zespołu Downa zachęcają nas do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek – dwóch albo trzech i obowiązkowo nie do pary! Tym drobnym gestem mogliśmy okazać swoją solidarność, chęć zintegrowania się z osobami dotkniętymi trisomią chromosomu 21. Kolorowe skarpetki, podobnie jak data obchodów, mają znacznie symboliczne. Co symbolizują? Różnorodność, odmienność, społeczne niedopasowanie – czyli wszystko to, z czym na co dzień muszą zmagać się osoby dotknięte zespołem Downa.

Dziękujemy wszystkim którzy przyłączyli się do naszej akcji i przesłali nam zdjęcia swoich kolorowych skarpetek. Na zdjęciu uchwyciliśmy wszystkie wasze st