Internat

Zadaniem Internatu jest zapewnienie całodobowej (w dni nauki szkolnej) opieki wychowawczej podopiecznym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w okresie kształcenia. Wychowankowie znajdują tutaj odpowiednie warunki mieszkalno-bytowe, odpowiednie warunki do nauki, terapii, rehabilitacji i wypoczynku oraz całodzienne wyżywienie.

W trakcie zajęć tematycznych kadra wychowawców zapewnia wychowankom aktywny i twórczy sposób spędzania czasu wolnego. Organizowane są wyjścia do lasu, parku miejskiego, galerii, kościoła. Wychowankowie mają możliwość korzystania z kuchni dydaktycznej, gdzie mogą przygotować sobie ciepły posiłek pod okiem wychowawców, prowadzone są w niej także zajęcia kulinarne (pieczenie ciast, pierników, frytek). Podopieczni mogą spędzać czas wolny w pełni wyposażonych świetlicach, korzystając z komputerów, TV, czy PS3.

„Dziecko jest cudzoziemcem, nie rozumie języka, nie zna kierunku ulic, nie zna praw i zwyczajów. […] Potrzebny przewodnik, który grzecznie odpowie na pytanie.”
(J. Korczak)

Tradycją w Internacie stały się imprezy integracyjne takie jak:

Otrzęsiny – Impreza mająca na celu integrowanie się nowych wychowanków z pozostałymi mieszkańcami Internatu. Na nowych wychowanków czekają zabawne zadania przygotowane przez wychowawców i starszą grupę.

„Złota jesień humorem się niesie”– Udział wychowanków Internatu w Kabaretonie organizowanym przez MOPS W Starogardzie Gdańskim, gdzie mogą pochwalić się swoimi zdolnościami aktorskimi.

Zabawa Halloween – Dyskoteka połączona z wieczornym seansem filmowym ( dla młodszej grupy bajka, dla starszych film z lekkim dreszczykiem).

Wieczór Andrzejkowych Wróżb – Impreza, podczas której wychowankowie poprzez zabawę mogą dowiedzieć się jaka czeka na nich przyszłość .

Wigilia w Internacie – Uroczysta kolacja wigilijna dla wychowawców, podopiecznych Internatu i Dyrekcji Ośrodka, podczas której wszyscy razem dzielimy się opłatkiem i śpiewamy kolędy.

Spotkanie noworoczne dla rodziców i opiekunów prawnych wychowanków.

Pieczenie pączków lub faworków w Tłusty Czwartek.

Wycieczka autokarowa na koniec roku szkolnego.

Rozkład zajęć w Internacie:

7.00 – 7.10 Pobudka
7.10 – 7.40 Toaleta poranna, wydawanie leków
7.45 – 8.00 Śniadanie
8.00 – 13.00 Zajęcia lekcyjne
13.00 – 16.00 Nauka własna – odrabianie zadań domowych
16.00 – 16.15 Podwieczorek
16.15 – 18.00 Zajęcia tematyczne w grupach wychowawczych
18.00 – 18.30 Czynności porządkowe w pokojach
18.30 – 19.00 Kolacja
19.00 – 19.30 Toaleta wieczorna, wydawanie leków
19.30 – 21.30 Film TV, bajka
20.00 – 20.30 Przygotowania do snu – młodsi wychowankowie
21.30-22.00 Przygotowania do snu – starsi wychowankowie
22.00 – 7.00 Cisza nocna