DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA „PINOKIO” W LATACH 2003-2009

Dzięki Stowarzyszeniu „Pinokio” nie tylko święta niepełnosprawnych wychowanków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego były radośniejsze, a corocznie Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony z klasą. W naszym Ośrodku także na co dzień widać efekty podejmowanych przez Stowarzyszenie inicjatyw.

 Stowarzyszenie „Pinokio” zrealizowało szereg działań pielęgnujących kociewskie tradycje oraz wartości kulturalne, można wymienić tu m.in. „Rowerowy Rajd Śladami Baśni Kociewskiej”, realizację zadania „Piękno krajobrazu i bogactwo naszej małej ojczyzny” oraz imprezy integracyjne „Akademia Kociewska”. Ponadto uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dzięki Stowarzyszeniu „PINOKIO” mogli także brać udział w niecodziennym biciu rekordu podczas imprezy integracyjnej o zasięgu miejskim pod nazwą „Wzór haftu kociewskiego malowanego na płótnie – bicie rekordu” .

DZIĘKI DZIAŁANIOM STOWARZYSZENIA
NA RZECZ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „PINOKIO”
UCZNIOWIE NASZEGO OŚRODKA
AKTYWNIE SPĘDZAJĄ CZAS,
ROZWIJAJĄ SWOJE ZAINTERESOWANIA,
REALIZUJĄ MARZENIA ….

Kolejnym zadaniem zrealizowanym z inicjatywy Stowarzyszenia „PINOKIO” były dwie edycje międzyszkolnego konkursu informatycznego „Pomysł na wycieczkę po Starogardzie Gdańskim” oraz „Legendy Starogardu i okolic w fotografii i opowieściach znanych ludzi”. Gimnazjaliści naszego Ośrodka mogli stanąć do zdrowej rywalizacji ze starogardzkimi gimnazjalistami i wykazać się umiejętnościami informatycznymi. Konkursy takie jak te, szczególnie o zasięgu międzyszkolnym nie tylko promują nasz Ośrodek, ale przede wszystkim przełamują stereotypy i ukazują mocne strony osób z niepełnosprawnością.

Na szczególną uwagę zasługują zajęcia hipoterapii oraz terapeutyczne półkolonie letnie „Wakacje z przygodą” organizowane z ramienia Stowarzyszenia, które prowadzimy od 2009r. Uczniowie Ośrodka mogą wszechstronnie się rozwijać dzięki dodatkowym formom terapii. Mogą przeżywać przygody, rozwijać własne zainteresowania i spełniać marzenia. To właśnie Stowarzyszenie „PINOKIO” pozwala naszym niepełnosprawnym wychowankom brać aktywniejszy udział w różnorodnych imprezach, uroczystościach oraz wyjazdach o charakterze integracyjnym. Dzięki tym działaniom Stowarzyszenia osoby niepełnosprawne mogą wyjść z cienia, pokazać swój potencjał, aktywnie spędzać czas i dobrze się bawić

DZIAŁANIA STOWARZYSZENIA „PINOKIO” W 2010R.

W roku 2010 Stowarzyszenie „Pinokio” zorganizowało kolejne imprezy kulturalne, sportowe i rekreacyjne o charakterze integracyjnym dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Wśród ciekawych inicjatyw podjętych przez Stowarzyszenie „Pinokio” w roku 2010 należy wymienić:

Międzyszkolny konkurs dla szkół podstawowych powiatu starogardzkiego – Bajka terapeutyczna poruszająca tematykę osób niepełnosprawnych – „Bajka skrzydłami dzieci” (termin: 08.03 – 05.05.2010 r.)