Środowiskowy Dom Samopomocy aktywizuje osoby niepełnosprawne poprzez włączanie podopiecznych w społeczność lokalną, stwarza okazję do podejmowania ról społecznych, rozwijania kontaktów interpersonalnych i tworzenia relacji a okazane przez pracowników zainteresowanie, cierpliwość i akceptacja przekłada się na wartość i moc leczniczą wpływającą na ogólny dobrostan ciała i ducha. Środowiskowy Dom Samopomocy jest dziennym ośrodkiem wsparcia przeznaczonym dla 75 osób z zaburzeniami psychicznymi w tym:
- osób przewlekle psychicznie chorych ( typ A)
- osób niepełnosprawnych intelektualnie, w tym ze sprzężoną niepełnosprawnością ( typ B)
- osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych ( typ C)
Uczestnikami ŚDS mogą zostać osoby, które ukończyły 18 rok życia i zamieszkują teren Gminy Miejskiej Starogard Gdański. Dom czynny jest 5 dni w tygodniu w godzinach 7:30- 16:30. Zajęcia prowadzone są przez opiekunów, instruktorów terapii zajęciowej, fizjoterapeutę, psychologa oraz konsultantów. Uczestnicy mają możliwość konsultacji z logopedą oraz lekarzem rehabilitacji. Plan zakłada realizację działań w trybie stacjonarnym i zdalnym.
Celem działalności ŚDS jest postępowanie rehabilitacyjne rozumiane jako system skoordynowanych oddziaływań społecznych, psychologicznych dostosowanych do potrzeb psychofizycznych uczestnika aby rozwijał umiejętności z zakresu samoobsługi, aktywności społecznej i rehabilitacji.
Wniosek i druki niezbędnych zaświadczeń pobrać można osobiście w placówce ŚDS oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Starogardzie Gd. lub pobrać je z naszej strony, poniżej.
- WNIOSEK O SKIEROWANIE DO ŚDS ( do pobrania w dokumencie PDF)
- ZAŚWIADCZENIE LEKARZA RODZINNEGO dla celów ubiegania się o skierowanie do ŚDS o stanie zdrowia i barku przeciwskazań do uczestnictwa w zajęciach domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób z niepełnosprawnością fizyczną (zaświadczenie do pobrania w dokumencie PDF).
- ZAŚWIADCZENIE LEKARZA PSYCHIATRY / NEUROLOGA (zaświadczenie do pobrania w dokumencie PDF)
- Do wyżej wymienionych dokumentów należy dołaczyć ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI LUB ORZECZENIE O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
- Zaświadczenie lekarza rodzinnego (dokument PDF)
- Zaświadczenie lekarza psychiatry/neurologa (dokument PDF)
- Wniosek o skierowanie do ŚDS (dokument PDF)