Projekt „Woda to skarb” rozpoczął się 22 marca w Światowym Dniu Wody, zakończy się 10 czerwca 2022.Projekt jest realizowany w Ośrodku przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pinokio” przy wsparciu finansowym FUNDACJI ORLEN.
Projekt rozpoczęto 22 marca świętując Dzień Wody, w klasach gdzie odbyły się zajęcia na temat „Roli wody w życiu człowieka, roślin i zwierząt. W tym dniu uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Przysposabiającej do Pracy byli w kinie. Kolejnymi działaniami, które już rozpoczęto w Ośrodku są zajęcia sensoryczne „Warsztaty z wodą” zarówno dla małych i dużych. Kreatywne panie terapeutki Katarzyna Bielecka oraz Sylwia Osiak pokazały świat wody w wielu odsłonach. Okazało się, że nawet najmłodsze dzieci oraz uczniowie z głębszą niepełnosprawnoością intelektualną mogą aktywnie brać udział w wodnych warsztatach, wykorzystując m.in. alternatywną komunikację.
Kolejnym działaniem w ramach projektu „Woda to skarb” był wyjazd 6 kwietnia 2022 do Akwarium w Gdyni, gdzie dla grupy 40 osób odbyły się ekologiczne warsztaty „Nasz Bałtyk „. Mimo kapryśnej pogody po obejrzeniu, jak zawsze pasjonujących stworzeń żyjących w wodach, odważana część wycieczki wybrała się na spacer po Skwerze Kościuszki, podczas którego podziwiano widoki na morze oraz statki cumujące w porcie. Panie wychowawczynie zrobiły sporo zdjęć swoim uczniom w Akwarium w Gdyni, ukazując zarówno radość oraz ciekawość poznawczą uczniów jak i różnorodność stworzeń żyjących w wodzie. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki do Akwarium w Gdyni.