Podsumowanie projektu „Animaloterapia łamie bariery w komunikowaniu się dzieci z niepełnosprawnością

Projekt edukacyjno-wychowawczy „Animaloterapia łamie bariery w komunikowaniu się dzieci z niepełnosprawnością”, został sfinansowany przez Gminę Miejską Starogard Gdański i był realizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pinokio” i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Starogardzie Gdańskim . Nasz projekt rozpoczął się 9 kwietnia 2018r. Podsumowanie projektu miało miejsce 18 października 2018r. W ramach projektu „Animaloterapia łamie bariery”: – uczniowie ze Szkoły Podstawowej wzięli udział w wycieczce do Toskanii Kociewskiej – gdzie w Bochlinie, w gospodarstwie agroturystycznym, mogli uczestniczyć m.in w zajęciach z osiołkami w tzw. onoterapii. Oprócz osiołków były też inne zwierzęta – konie, koty, świnki, kaczki, gęsi; – ponadto część uczniów ze Szkoły Podstawowej wzięło udział w zajęciach z psem – dogoterapii; – niektóre dzieci, miały okazję wziąć udział w zajęciach z kotem (tzw. felinoterapii); – W ramach projektu wychowawcy klas Szkoły Podstawowej realizowali szereg dodatkowych działań – niektórzy np. odwiedzili Stado Ogierów w Starogardzie Gdańskim, niektórzy pojechali do ZOO; – Uczniowie wzięli także udział w konkursie plastycznym oraz muzycznym pt.: „Zwierzęta moimi przyjaciółmi”. Podczas podsumowania projektu 18 października , uczniowie zaprezentowali: 1) piosenkę „Idziemy do zoo” – III zespół edukacyjno-terapeutyczny 2) piosenkę „Kotek Kłopotek” -II zespół edukacyjno-terapeutyczny 3) wiersz „Przyjaciele” Radosława Ragana – IV zespół edukacyjno-terapeutyczny 4) piosenkę „Co u słodziaków?” – klasa Ia 5) piosenkę „Łapy, łapy, cztery łapy” – uczniowie klasy IIa oraz I zet 6) wiersz pt.”Kotek” – klasa IIIa 7) piosenkę „Kotki dwa” – uczniowie klasy II i III 8) piosenkę „Język zwierząt” – wszyscy uczestnicy spotkania z pomocą Pani Barbary Banach. Okazało się, że język zwierząt nie jest taki trudny i zwierzęta mogą być naszymi przyjaciółmi, terapeutami, że to właśnie zwierzęta mogą pomóc przełamać bariery dzieciom z niepełnosprawnością m.in w komunikowaniu się.

Na zakończenie spotkania, nagrody ufundowane przez Gminę Miejską Starogard Gdański, dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej biorących udział w projekcie „Animaloterapia łamie bariery w komunikowaniu się dzieci z niepełnosprawnością”, wręczyła Pani Maria Kłos – Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pinokio” w Starogardzie Gdańskim.

Udział w projekcie pozwolił dzieciom na ekspresję własną, rozwój swoich umiejętności komunikacyjnych, społecznych, plastycznych oraz muzycznych. Zrealizowane elementy animaloterapii – dogoterapii, felinoterapii, onoterapii wzbogaciły ofertę terapeutyczną naszego Ośrodka. Konkurs „Zwierzęta moimi przyjaciółmi” wraz z nagrodami, pozwolił dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną na odniesienie sukcesu i utrwalił efekty edukacyjno – wychowawcze prowadzone w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Starogardzie Gdańskim. Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu serdecznie dziękujemy!