Przyjęcie BAJKOWOZU

Wyjątkowe przyjęcie Bajkowozu już za nami. Czas podsumować wydarzenia i opisać w więcej niż kilku słowach czym jest BAJKOWÓZ i dlaczego jest dla nas taki ważny! Jednak na wstępie chciałam podziękować wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie nauczycielom szkoły w szpitalu a także p. Beacie Wojnarowskiej i p.Kasi Szymanel za wsparcie w części artystycznej 😘 Uczniom należą się OGROMNE brawa! Doceniamy fakt, że mimo różnych trudności stanęli na wysokości zadania i pięknie odegrali swoje role! Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem gości. Zaszczycili nas swoją obecnością: z-ce dyrektora ds. pielęgniarstwa p. Edyta Karcz, dr SOSW p. Maria Kłos, w-ce dyrektor p. Katarzyna Malinowska, p.ordynator oddziału XIIA dr. Anna Drozd, dr Aleksander Lebiedziński, personel pielęgniarski i terapeutyczny oddziału XIIA i XXIII. Wraz z przecięciem wstęgi, wprowadziliśmy Bajkowóz przez próg naszej szkoły. Pojawiło się wzruszenie a podczas bliższego zapoznania się z bajkowozem zachwytom nie było końca. BARDZO DZIĘKUJEMY PANOM Z FUNDACJI SERDECZNIK ZA BAJKOWOZOWY PREZENT ♥ SZKODA ŻE NIE MOGŁYŚMY WYŚCISKAĆ KOORDYNATORKI CAŁEGO PROJEKTU p. ANI PANI ANIU… ŚLEMY GORĄCE POZDROWIENIA – OPIEKUNKI BAJKOWOZU DWIE ASIE 😉

CZYM JEST BAJKOWÓZ? „Oddział Bajka – Wędrująca Szpitalna Biblioteka” to projekt realizowany przez Fundację Serdecznik z Poznania. W ramach projektu Fundacja buduje, wyposaża i przekazuje nieodpłatnie szpitalom dziecięcym w całej Polsce tzw. Bajkowozy, czyli Wędrujące Szpitalne Biblioteki.

Mają one kształt dwóch kolorowych kamieniczek wyposażonych w ponad sto starannie wyselekcjonowanych książek i szufladki wypełnione „magicznymi” przedmiotami . Kamieniczki są mobilne (wyposażone w podstawy z kółkami) zaprojektowane tak, aby bez problemu mogły poruszać się między szpitalnymi łóżkami. Mogą obracać się wokół własnej osi, wyposażone zostały też w duże wyciągane szuflady, które można wykorzystać do pracy bezpośrednio na łóżku chorych dzieci, miejscem na teatrzyk kukiełkowy oraz pulpity do pracy z otwartą książką. Same książki zostały starannie wybrane i wyselekcjonowane w taki sposób, aby zadowoliły zarówno 3 latka jak i 100 latka.

W oparciu o treść danej książki, będziemy jako opiekunowie bajkowozu (p. Joanna Jurek i p. Joanna Leszka) realizować z dziećmi zajęcia i warsztaty podczas których w bajkowej konwencji omówimy z dziećmi najróżniejsze, czasami trudne tematy. Tematy związane z uczuciami, pobytem w szpitalu, problemami wieku dziecięcego itp. Obecnie dzięki kilku prężnie działającym wydawnictwom na rynku księgarskim pojawiła się „fala” nowych książek, które nie boją się poruszać trudnych tematów. Książki bajkowozowe będą też rozrywką😉😉. Na półkach mobilnej biblioteki znajdują się również pozycje pop-up, książki z ruchomymi ilustracjami czy na przykład „najdłuższa książka świata”. Wszystkie one wraz z bajkowymi gadżetami takimi jak np. pantofelek Kopciuszka (do przymierzenia) , zmieniający kolor pierścień nastroju, klucz otwierający wszystkie bramy magiczne różowe okulary itd. przyciągać mają dzieci do Bajkowozu, a potem do książek i czytania.

Bajkowóz – Wędrująca Szpitalna Biblioteka w założeniach projektu jest czymś więcej niż tylko mobilną biblioteką. Jest on „narzędziem” lub raczej „zestawem narzędzi” do pracy z dziećmi na oddziałach szpitalnych. Jest on swojego rodzaju „punktem” wokół którego budujemy „niewidzialną”, wirtualną przestrzeń w której wszystko jest możliwe. Przestrzeń nie ograniczoną ścianami i barierami w której pacjenci zapominają na chwilę o „tu i teraz” i rozpoczynają bajeczną podróż w nieznane.

Koordynatorem i dobrym duchem projektu jest pani Anna Bany z Serdecznika nominowana do nagrody IBBY w kategorii promocji czytelnictwa.👏👍👍👍 Ambasadorami projektu są znani autorzy książek dla dzieci Marek Kamiński, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Łukasz Wierzbicki oraz Krystyna Adamczak Partnerami projektu są : Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo EneDueRabe, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Media Rodzina, Wydawnictwo Widnokrąg, Firma Garvest, oraz Szkoła Szpitalna nr 110 z Poznania. Bajkowozy wędrują po oddziałach dziecięcych szpitali w całej Polsce.