Podstawową ideą terapii Biofeedback jest nabywanie trwałej umiejętności (uczenie się) osiągania stanu równowagi fizjologicznej.
W treningu wykorzystuje się nowoczesną aparaturę medyczną, która pozwala na analizę zapisu fal mózgowych z różnych rejonów mózgu.
Zasada działania polega na komputerowej analizie zapisu EEG pacjenta, podłączonego poprzez elektrody do systemu.
Najważniejszą konsekwencją stosowania terapii EEG Biofeedback jest to, że osiągnięte po sesji zmiany w aktywności bioelektrycznej mózgu są względnie stałe.
Zaletą metody jest również brak niepożądanych efektów ubocznych, dlatego terapię można prowadzić już z małymi dziećmi, od 3 – 4 roku życia.
Podczas treningu terapeuta dostraja pożądane parametry fal mózgowych pacjenta tak, by zasymulować powstawanie nowych, korzystnych wzorców lub hamować te niewłaściwe.
Wskazania terapeutyczne:
- nadpobudliwość psychoruchowa
- zaburzenia uczenia się
- zburzenia zachowania
- dysleksja, dysgrafia, dysortografia
- migreny, chroniczne bóle głowy
- stany po udarze lub urazie mózgu
- padaczka
- zaburzenia snu
- zaburzenia lękowe
- zaburzenia psychiatryczne.
Mogą z nich korzystać zarówno ludzie zdrowi, chcący poprawić efektywność pracy mózgu, zmniejszyć poziom stresu, jak również osoby z różnymi zaburzeniami, deficytami, specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zasadniczo obszarem takiego oddziaływania jest potencjał umysłu i reakcje na stres.